Toksyna botulinowa, szerzej znana jako botox to jeden z najbardziej rozpowszechnionych środków używanych w chirurgii estetycznej. Używa się jej głównie do wypełniania tzw. kurzych łapek, okolic brwi i czoła.
Botoks jest jedynie najbardziej rozpowszechnioną nazwą handlową. Sama w sobie substancja nie służy wyłącznie do zabiegów plastycznych – w pierwszej kolejności służyła między innymi do leczenia zeza. Odkrycie jej właściwości kosmetycznych nastąpiło właściwie przypadkowo.
Zapewne dla wielu osób zaskoczeniem będzie fakt, że w rzeczywistości toksyna, z której robi się botox wytwarzana jest przez pałeczki popularnie znane jako jad kiełbasiany.
Do wykorzystania w chirurgii estetycznej toksyna jest najpierw obrabiana, w skutek czego spada jej toksyczność, a wzrasta bezpieczeństwo stosowania. W trakcie zabiegu wstrzykuje się około 60-100 jednostek substancji, podczas gdy dla dorosłego człowieka o przeciętnej masie śmiertelna dawka to około jednorazowe przyjęcie 3000 jednostek.
Wstrzyknięcie toksyny powoduje skuteczne porażenie skurczów mięśniowych. W ten sposób mięśnie stają się wiotkie i rozluźnione, a efektem jest wygładzona na twarzy skóra. Działanie substancji pojawia się około drugiego dnia po zabiegu, jest to jednak tylko tymczasowe – trwa od trzech do pięciu miesięcy. Od zabiegów należy zachować stosowną przerwę, zazwyczaj powtarza się je 2-3 razy w roku. Oczywiście zdarzają się efekty uboczne, jednak stosowanie botoxu jest względnie bezpieczne. A Ty? Zdecydował(a)byś się na taki zabieg?
już w salonie kosmetycznym Sekrety Piękna