Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów na całym świecie, spotkać je możemy w wielu przydomowych ogródkach oraz na licznych parapetach. Istnieje mnóstwo odmian róż, nie wszystkie nadają się jednak do posadzenia w naszym ogrodzie. Oto róże, które nie tylko dobrze przyjmą się w polskim zmiennym klimacie, ale także nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji.
Róże okrywowe
Róże okrywowe to tak naprawdę różne rasy i gatunki róż połączone w jedną odmianę ze względu na pewne wspólne cechy. Róże te nazwano „okrywowymi”, ponieważ mogą rosnąć na skarpach czy terenach mocno nasłonecznionych, uniemożliwiają także rośnięcie chwastów. Ich ogromnym plusem jest także to, że dość łatwo o nie zadbać. Cechuje je odporność na mróz, wytrzymałość oraz to, że dobrze się krzewią.
Róże parkowe
Nazwa tych róż pochodzi stąd, że chętnie sadzi się je w różnych ogrodach i parkach, ze względu na ich wyjątkowe piękno. Róże parkowe rosną wysokie i mają bujne i liczne kwiaty. Podobnie jak róże okrywowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Wiele spośród odmian róż parkowych charakteryzuje się tym, że kwitną raz w sezonie, tylko niektóre z nich powtarzają kwitnienie po raz kolejny – późnym latem. Niektóre z róż parkowych da się wykorzystać jako róże pnące, dzięki czemu będą się wspaniale prezentować np. na altanach.
Róże rabatowe
Róże rabatowe – jak sama nazwa wskazuje – kwitną najczęściej na rabatach albo kwietnikach. Najlepiej wyglądają bowiem, kiedy posadzimy ich obok siebie wiele. Są dość niskie, rosną do ok. 80 cm. Występują w najróżniejszych i bardzo żywych kolorach. Są także odporne na rozmaite choroby, mróz i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.